Alpha 1 News

Όσκαρ 2018: Όλες οι υποψηφιότητες

Όσκαρ 2018: Όλες οι υποψηφιότητες
Μόλις ολοκληρώθηκε η μετάδοση της ανακοίνωσης των υποψηφιοτήτων για τα εφετινά Όσκαρ. Η ανακοίνωση, που μεταδόθηκε μέσω live stream από το YouTube της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου πραγματοποιήθηκε.Τις υποψηφιότητες παρουσιάσαν οι ηθοποιοί Τίφανι Χάντις και Άντι Σέρκις και φαβορί στην κούρσα οι ταινίες «Το σχήμα του νερού» και «Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ στο Μισούρι».

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η Rachel Morrison είναι η πρώτη γυναίκα διευθύντρια φωτογραφίας που προτείνεται σε αυτήν την κατηγορία για τη δουλειά της στο «Mudbound». Η τελετή απονομής των επετειακών 90ών βραβείων της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 4 Μαρτίου στο Dolby Theatre του Λος Άντζελες, με παρουσιαστή για δεύτερη συνεχή χρονιά τον Αμερικανό Τζίμι Κίμελ, μια εβδομάδα αργότερα από τη συνηθισμένη ημερομηνία, ώστε να μη συμπέσει η τελετή με τους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. 



Η περσινή παρουσία του Κίμελ στον δύσκολο ρόλο του παρουσιαστή θεωρήθηκε επιτυχημένη, ιδιαίτερα αναφορικά με τον χιουμοριστικό τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε την πιο άβολη στιγμή στην ιστορία του θεσμού: τη λανθασμένη ανακοίνωση του Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας (που τελικά κέρδισε το «Moonlight» και όχι το «La La Land»). 

Αναλυτικά όλες οι εφετινές υποψηφιότητες


Καλύτερη Ταινία 
H Μορφή του Νερού 
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Lady Bird 
Τρέξε! 
Δουνκέρκη 
Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου 
The Post: Απαγορευμένα Μυστικά 
H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Αόρατη Κλωστή

Σκηνοθεσία
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο για τo H Μορφή του Νερού 
Γκρέτα Γκέργουιγκ για το Lady Bird 
Τζόρνταν Πιλ για το Τρέξε! 
Πόλ Τόμας Αντερσον για την Αόρατη Κλωστή 
Κρίστοφερ Νόλαν για τη Δουνκέρκη

Α Ανδρικός Ρόλος
Γκάρι Ολντμαν για το H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Ντάνιελ Ντέι Λιούις για την «Αόρατη Κλωστή» 
Τίμοθι Σαλαμέ για το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου 
Ντάνιελ Καλούγια για το Τρέξε! 
Ντένζελ Γουάσινγκτον για το Roman J. Israel, Esq.

Α Γυναικείος Ρόλος 
Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Μάργκο Ρόμπι για το Εγώ, η Τόνια 
Μέριλ Στριπ για το The Post: Απαγορευμένα Μυστικά 
Σίρσα Ρόναν για το Lady Bird 
Σάλι Χόκινς για το H Μορφή του Νερού

Β Ανδρικός Ρόλος 
Σαμ Ρόκγουελ για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Γουίλεμ Νταφόε για το The Florida Project 
Γούντι Χάρελσον για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Ρίτσαρντ Τζένκινς για το H Μορφή του Νερού 
Κρίστοφερ Πλάμερ για το Ολα τα Λεφτά του Κόσμου

Β Γυναικείος Ρόλος 
Αλισον Τζάνεϊ για το Εγώ, η Τόνια 
Λόρι Μέτκαλφ για το Lady Bird 
Οκτάβια Σπένσερ για το H Μορφή του Νερού 
Μέρι Τζ. Μπλάιτζ για το [Mudbound](http://flix.gr/news/critics-choice-awards-2018.html 
Λέσλι Μάνβιλ για την Αόρατη Κλωστή

Καλύτερη ταινία Κινουμένων Σχεδίων 
Τhe Boss Baby 
The Breadwinner 
Coco 
Ferdinand 
Loving Vincent 

Μικρού μήκους ταινία Κινουμένων σχεδίων 
Lou Dear Basketball Revolting Rhymes Negative Space

Διασκευασμένο Σενάριο
Τζέιμς Αϊβορι για το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου 
Ααρον Σόρκιν για το Molly’s Game

Πρωτότυπο Σενάριο 
Μάρτιν ΜακΝτόνα για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Γκρέτα Γκέργουιγκ για το Lady Bird 
Τζόρνταν Πιλ για το Τρέξε! 
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ για το H Μορφή του Νερού 
Εμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι για το Ερωτας Μετ’ Εμποδίων

Διεύθυνση Φωτογραφίας
Ρότζερ Ντίκινς για το Blade Runner 2049 
Χόιτε βαν Χόιτεμα για τη Δουνκέρκη 
Νταν Λόστσεν για το H Μορφή του Νερού 
Μπρούνο Ντελμπονέλ για το H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Ρέιτσελ Μόρισον για το Mudbound 

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ 
Faces Places 
Icarus 
Last Men in Aleppo 
Strong Island

Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους
Heroin(e) 
Edith+Eddie 
Knife Skills (Thomas Lennon)

Μικρού μήκους ταινία
The Eleven O'Clock 

The Silent Child 
My Nephew Emmett 

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία 
Α Fantastic Woman Insult Loveless Η Ψυχή και το Σώμα Το Τετράγωνο

Μοντάζ
Δουνκέρκη 
H Μορφή του Νερού 
Εγώ, η Τόνια 
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Baby Driver

Ηχητικό Μοντάζ
H Μορφή του Νερού 
Δουνκέρκη 
Blade Runner 2049 
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi 
Baby Driver

Μίξη Ηχου 
H Μορφή του Νερού 
Δουνκέρκη 
Blade Runner 2049 
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi 
Baby Driver

Καλλιτεχνική Διεύθυνση
H Μορφή του Νερού 
Δουνκέρκη 
Η Πεντάμορφη και το Τέρας 
Blade Runner 2049 
H Πιο Σκοτεινή Ωρα

Μουσική
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Δουνκέρκη 
H Μορφή του Νερού 
Αόρατη Κλωστή 
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi

Τραγούδι
Remember Me από το Coco 
This is Me από το The Greatest Showman 
It Ain’t Fair από το Detroit 
Stand up for Something από το Marshall 
The Mystery of Love από το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου

Μακιγιάζ και κομμώσεις
Βικτώρια & Αμπντούλ 
H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Θαύμα

Κοστούμια 
«Αόρατη Κλωστή» 
Η Πεντάμορφη και το Τέρας 
H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Βικτώρια & Αμπντούλ 
H Μορφή του Νερού

Ειδικά Εφέ
Blade Runner 2049 
Φύλακες του Γαλαξία 2 
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση 
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi 
Kong Skull Island